ATC-Diversified Electronics CMB-120-AFA-4
Part No.:
CMB-120-AFA-4
Manufacturer:
ATC-Diversified Electronics
Category:
Relay Output Monitors
Package:
Datasheet:
CMB-120-AFA-4.pdf
Description:
AC GO/NO-GO CURRENT MONITOR/RELA
Shipping
CMB-120-AFA-4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ATC-Diversified Electronics
Series:
CMB
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Current Sensing AC
Trip Status:
Energized High/Low
Trip Range:
1 ~ 10A AC
Delay Time:
0.03 Sec ~ 0.5 Sec
Voltage - Supply:
120VAC
Output Type:
Relay
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 240VAC