R-K Electronics, Inc. CLRB-24A-2-5H-5H
Part No.:
CLRB-24A-2-5H-5H
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
CLRB-24A-2-5H-5H.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 5HR 10A 120V
Shipping
CLRB-24A-2-5H-5H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Repeat Cycle
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
3 Min ~ 5 Hrs
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
24VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)