IXYS CLA60MT1200NHB
Part No.:
CLA60MT1200NHB
Category:
TRIACs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
CLA60MT1200NHB.pdf
Description:
TRIAC 1.2KV 66A TO247AD
Shipping
CLA60MT1200NHB Specifications
Package/Case:
TO-247-3
Active
Triac Type:
Standard
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (RMS)) (Max):
66 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
380A, 410A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
60 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)