Signal Transformer CL2-10R-12
Part No.:
CL2-10R-12
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
CL2-10R-12.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Shipping
CL2-10R-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
CL2
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
12V
Current - Output (Max):
830mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Single
Center Tap:
No
Power - Max:
10VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
47.60mm L x 39.70mm W
Height - Seated (Max):
34.90mm