TE Connectivity Potter & Brumfield Relays CKB-38-70120
Part No.:
CKB-38-70120
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
CKB-38-70120.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 120SEC 10A 277V
Shipping
CKB-38-70120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
1.2 Sec ~ 120 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 277VAC
Voltage - Supply:
120VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)