Cosel USA, Inc. CHS3004828-B
Part No.:
CHS3004828-B
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Eighth Brick
Datasheet:
CHS3004828-B.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 28V
Shipping
CHS3004828-B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
CHS (300W)
Package/Case:
Eighth Brick
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
76V
Voltage - Output 1:
28V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
10.8A
Power (Watts):
302 W
Voltage - Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Baseplate
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
94.5%