R-K Electronics, Inc. CFB-24D-7-1M
Part No.:
CFB-24D-7-1M
Datasheet:
CFB-24D-7-1M.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 1MIN 10A 120V
Shipping
CFB-24D-7-1M Specifications
Circuit:
SPDT (1 Form C)
Delay Time:
0.6 Sec ~ 1 Min
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
24VDC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)