R-K Electronics, Inc. CFB-24D-5-0.5S
Part No.:
CFB-24D-5-0.5S
Datasheet:
CFB-24D-5-0.5S.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 0.5SEC 10A 120V
Shipping
CFB-24D-5-0.5S Specifications
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
0.05 Sec ~ 0.5 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
24VDC
Termination Style:
Plug In, 11 Pin (Octal)