R-K Electronics, Inc. CFB-125D-2-10S
Part No.:
CFB-125D-2-10S
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
CFB-125D-2-10S.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 10SEC 10A 120V
Shipping
CFB-125D-2-10S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Off-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
0.1 Sec ~ 10 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
125VDC
Termination Style:
Plug In, 11 Pin (Octal)