R-K Electronics, Inc. CFB-115A-1-1H
Part No.:
CFB-115A-1-1H
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
CFB-115A-1-1H.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 1HR 10A 120V
Shipping
CFB-115A-1-1H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
Off-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
36 Sec ~ 1 Hr
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
115VAC
Termination Style:
Plug In, 11 Pin (Octal)