ChromeLED CDTC40Y1W
Part No.:
CDTC40Y1W
Package:
24-DIP
Datasheet:
CDTC40Y1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.40" TRI YELLOW 24
Shipping
CDTC40Y1W Specifications
Package/Case:
24-DIP
Size / Dimension:
0.630" H x 1.185" W x 0.276" D (16.00mm x 30.10mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.40" (10.16mm)
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
3mcd
Wavelength - Peak:
588nm
Power Dissipation (Max):
75mW