ChromeLED CDTC30Y1W
Part No.:
CDTC30Y1W
Package:
12-DIP
Datasheet:
CDTC30Y1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.30" TRI YELLOW 12
Shipping
CDTC30Y1W Specifications
Package/Case:
12-DIP
Size / Dimension:
0.550" H x 0.866" W x 0.283" D (14.00mm x 22.00mm x 7.20mm)
Digit/Alpha Size:
0.30" (7.62mm)
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
1.2mcd
Wavelength - Peak:
588nm
Power Dissipation (Max):
75mW