ChromeLED CDTA56R2W
Part No.:
CDTA56R2W
Package:
12-DIP
Datasheet:
CDTA56R2W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" TRI RED 12DIP
Shipping
CDTA56R2W Specifications
Package/Case:
12-DIP
Size / Dimension:
0.748" H x 1.480" W x 0.319" D (19.00mm x 37.60mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.20mm)
Common Pin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
30mcd
Wavelength - Peak:
624nm
Power Dissipation (Max):
75mW