ChromeLED CDTA56G1W
Part No.:
CDTA56G1W
Manufacturer:
ChromeLED
Category:
LED Character and Numeric
Package:
28-DIP
Datasheet:
CDTA56G1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" TRI GREEN 26D
Shipping
CDTA56G1W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ChromeLED
Series:
Package/Case:
28-DIP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
3
Size / Dimension:
0.748" H x 1.480" W x 0.319" D (19.00mm x 37.60mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.20mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
10.5mcd
Wavelength - Peak:
568nm
Power Dissipation (Max):
65mW