ChromeLED CDTA30G1W
Part No.:
CDTA30G1W
Manufacturer:
ChromeLED
Category:
LED Character and Numeric
Package:
12-DIP
Datasheet:
CDTA30G1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.30" TRI GREEN 12D
Shipping
CDTA30G1W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ChromeLED
Series:
Package/Case:
12-DIP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
3
Size / Dimension:
0.550" H x 0.866" W x 0.283" D (14.00mm x 22.00mm x 7.20mm)
Digit/Alpha Size:
0.30" (7.62mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
3mcd
Wavelength - Peak:
568nm
Power Dissipation (Max):
70mW