ChromeLED CDSC23G1W
Part No.:
CDSC23G1W
Manufacturer:
ChromeLED
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP
Datasheet:
CDSC23G1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 2.30" SGL GREEN 10D
Shipping
CDSC23G1W Specifications
Manufacturer:
ChromeLED
Series:
Package/Case:
10-DIP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
2.760" H x 1.890" W x 0.470" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Digit/Alpha Size:
2.30" (58.42mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
24mcd
Wavelength - Peak:
Power Dissipation (Max):
65mW