ChromeLED CDSC18R1W
Part No.:
CDSC18R1W
Manufacturer:
ChromeLED
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP
Datasheet:
CDSC18R1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 1.80" SGL RED 10DIP
Shipping
CDSC18R1W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ChromeLED
Series:
Package/Case:
10-DIP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
2.205" H x 1.496" W x 0.394" D (56.00mm x 38.00mm x 10.00mm)
Digit/Alpha Size:
1.80" (45.72mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
24mcd
Wavelength - Peak:
Power Dissipation (Max):
75mW