ChromeLED CDSC10R1W
Part No.:
CDSC10R1W
Datasheet:
CDSC10R1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 1.00" SGL RED 10DIP
Shipping
CDSC10R1W Specifications
Size / Dimension:
1.340" H x 0.945" W x 0.413" D (34.00mm x 24.00mm x 10.50mm)
Digit/Alpha Size:
1.00" (25.40mm)
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
16mcd
Wavelength - Peak:
Power Dissipation (Max):
50mW