ChromeLED CDSA18RR1W
Part No.:
CDSA18RR1W
Datasheet:
CDSA18RR1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 1.80" SGL RED 10DIP
Shipping
CDSA18RR1W Specifications
Size / Dimension:
2.205" H x 1.496" W x 0.394" D (56.00mm x 38.00mm x 10.00mm)
Digit/Alpha Size:
1.80" (45.72mm)
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
75mcd
Wavelength - Peak:
Power Dissipation (Max):
72mW