ChromeLED CDSA15G1W
Part No.:
CDSA15G1W
Manufacturer:
ChromeLED
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP
Datasheet:
CDSA15G1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 1.50" SGL GREEN 10D
Shipping
CDSA15G1W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ChromeLED
Series:
Package/Case:
10-DIP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
1.846" H x 1.303" W x 0.492" D (46.90mm x 33.10mm x 12.50mm)
Digit/Alpha Size:
1.50" (38.10mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
24mcd
Wavelength - Peak:
Power Dissipation (Max):
40mW