ChromeLED CDSA10R1W
Part No.:
CDSA10R1W
Manufacturer:
ChromeLED
Category:
LED Character and Numeric
Package:
10-DIP
Datasheet:
CDSA10R1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 1.00" SGL RED 10DIP
Shipping
CDSA10R1W Specifications
Manufacturer:
ChromeLED
Series:
Package/Case:
10-DIP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
1
Size / Dimension:
1.340" H x 0.945" W x 0.413" D (34.00mm x 24.00mm x 10.50mm)
Digit/Alpha Size:
1.00" (25.40mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
16mcd
Wavelength - Peak:
Power Dissipation (Max):
50mW