ChromeLED CDDC40B1W
Part No.:
CDDC40B1W
Package:
16-DIP
Datasheet:
CDDC40B1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.40" DUAL BLUE 16D
Shipping
CDDC40B1W Specifications
Package/Case:
16-DIP
Size / Dimension:
0.630" H x 0.795" W x 0.272" D (16.00mm x 20.20mm x 6.90mm)
Digit/Alpha Size:
0.40" (10.16mm)
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
3.2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
14mcd
Wavelength - Peak:
470nm
Power Dissipation (Max):
120mW