ChromeLED CDDA56Y1W
Part No.:
CDDA56Y1W
Package:
18-DIP
Datasheet:
CDDA56Y1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" DUAL YELLOW 1
Shipping
CDDA56Y1W Specifications
Package/Case:
18-DIP
Size / Dimension:
0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Common Pin:
Common Anode
Color:
Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
4.7mcd
Wavelength - Peak:
588nm
Power Dissipation (Max):
75mW