ChromeLED CDDA40R1W
Part No.:
CDDA40R1W
Package:
16-DIP
Datasheet:
CDDA40R1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.40" DUAL RED 16DI
Shipping
CDDA40R1W Specifications
Package/Case:
16-DIP
Size / Dimension:
0.630" H x 0.795" W x 0.272" D (16.00mm x 20.20mm x 6.90mm)
Digit/Alpha Size:
0.40" (10.16mm)
Common Pin:
Common Anode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
4.7mcd
Wavelength - Peak:
625nm
Power Dissipation (Max):
75mW