ChromeLED CDDA40G1W
Part No.:
CDDA40G1W
Manufacturer:
ChromeLED
Category:
LED Character and Numeric
Package:
16-DIP
Datasheet:
CDDA40G1W.pdf
Description:
DISPLAY 7SEG 0.40" DUAL GREEN 16
Shipping
CDDA40G1W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ChromeLED
Series:
Package/Case:
16-DIP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
2
Size / Dimension:
0.630" H x 0.795" W x 0.272" D (16.00mm x 20.20mm x 6.90mm)
Digit/Alpha Size:
0.40" (10.16mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Anode
Color:
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
8mcd
Wavelength - Peak:
568nm
Power Dissipation (Max):
65mW