R-K Electronics, Inc. CCB-115A-1-10M
Part No.:
CCB-115A-1-10M
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
CCB-115A-1-10M.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 10MIN 10A 120V
Shipping
CCB-115A-1-10M Specifications
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
6 Sec ~ 10 Min
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
115VAC
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)