Kingbright CC56-12SRWA
Part No.:
CC56-12SRWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
12-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
CC56-12SRWA.pdf
Description:
CC56-12SRWA
Shipping
CC56-12SRWA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
12-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Display Format:
Number of Characters:
4
Size / Dimension:
0.748" H x 1.980" W x 0.329" D (19.00mm x 50.30mm x 8.35mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.20mm)
Display Type:
7-Segment
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.8V
Current - Test:
10mA
Millicandela Rating:
34mcd
Wavelength - Peak:
655nm
Power Dissipation (Max):
75mW