Kingbright CC56-11GWA
Part No.:
CC56-11GWA
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Character and Numeric
Package:
36-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
CC56-11GWA.pdf
Description:
DISP 7SEG 0.56" QUAD GRN 36DIP
Shipping
CC56-11GWA Specifications
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Display Format:
Number of Characters:
4
Size / Dimension:
0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Display Type:
7-Segment Clock
Common Pin:
Common Cathode
Color:
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.2V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
11mcd
Wavelength - Peak:
565nm
Power Dissipation (Max):
62.5mW