TE Connectivity Passive Product CB10MV103M
Part No.:
CB10MV103M
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
CB10MV103M.pdf
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.15W PC PIN TOP
Shipping
CB10MV103M Specifications
Manufacturer:
Series:
CB10, Citec
Active
Resistance:
10 kOhms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±500ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.433" x 0.386" Face (11.00mm x 9.80mm)