TE Connectivity Passive Product CB10LH101M
Part No.:
CB10LH101M
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
CB10LH101M.pdf
Description:
TRIMMER 100OHM 0.15W PC PIN SIDE
Shipping
CB10LH101M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CB10, Citec
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±20%
Temperature Coefficient:
±500ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Side Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Size / Dimension:
Rectangular - 0.425" x 0.386" Face (10.80mm x 9.80mm)