KYOCERA AVX CB052K0223JBC
Part No.:
CB052K0223JBC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Film Capacitors
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
CB052K0223JBC.pdf
Description:
FILM CHIP
Shipping
CB052K0223JBC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package/Case:
2824 (7260 Metric)
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.283" L x 0.240" W (7.20mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)