KYOCERA AVX CB017E0103JBA
Part No.:
CB017E0103JBA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Film Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
CB017E0103JBA.pdf
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC 1206
Shipping
CB017E0103JBA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.045" (1.15mm)