Kingbright CA56-11YWA
Part No.:
CA56-11YWA
Package:
36-DIP Module (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
CA56-11YWA.pdf
Description:
DISP 7SEG 0.56" QUAD YLW 36DIP
Shipping
CA56-11YWA Specifications
Package/Case:
Product Status:
Active
Size / Dimension:
0.748" H x 1.980" W x 0.319" D (19.00mm x 50.30mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size:
0.56" (14.22mm)
Color:
Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.1V
Current - Test:
20mA
Millicandela Rating:
6.5mcd
Wavelength - Peak:
590nm
Power Dissipation (Max):
75mW