KEMET C878BF35250AA0J
Part No.:
C878BF35250AA0J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
C878BF35250AA0J.pdf
Description:
CAP FILM MOTOR START RUN
Shipping
C878BF35250AA0J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial, Can
Capacitance:
25 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
470V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Size / Dimension:
1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):
3.937" (100.00mm)
Termination:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Lead Spacing:
0.528" (13.40mm)