KEMET C4DENPQ6100A8TK
Part No.:
C4DENPQ6100A8TK
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
C4DENPQ6100A8TK.pdf
Description:
CAP FILM 100UF 10% 1KVDC RADIAL
Shipping
C4DENPQ6100A8TK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial, Can
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.3 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.307" Dia (84.00mm)
Height - Seated (Max):
2.598" (66.00mm)
Termination:
Threaded, Male
Lead Spacing:
1.772" (45.00mm)