KEMET C4AEGBW6100A3MK
Part No.:
C4AEGBW6100A3MK
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
C4AEGBW6100A3MK.pdf
Description:
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Shipping
C4AEGBW6100A3MK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
450V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
3 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.783" (45.30mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
2.067" (52.50mm)