KEMET C44EFGR6200ZA0J
Part No.:
C44EFGR6200ZA0J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
C44EFGR6200ZA0J.pdf
Description:
CAP POLYPROP FILM CAN
Shipping
C44EFGR6200ZA0J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial, Can
Capacitance:
200 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Size / Dimension:
3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max):
5.472" (139.00mm)
Termination:
Threaded, Male
Lead Spacing:
1.378" (35.00mm)