Zettler Magnetics BV302S12006
Part No.:
BV302S12006
Manufacturer:
Zettler Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
BV302S12006.pdf
Description:
230V INPUT 0.6VA PWR XFMR
Shipping
BV302S12006 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Zettler Magnetics
Series:
EI 30-5
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Primary:
230V
Voltage - Secondary (Full Load):
12V
Current - Output (Max):
50mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Single
Center Tap:
No
Power - Max:
0.6VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
32.80mm L x 27.80mm W
Height - Seated (Max):
15.40mm