Zettler Magnetics BV302D10010
Part No.:
BV302D10010
Manufacturer:
Zettler Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
BV302D10010.pdf
Description:
230V INPUT 1VA PWR XFMR
Shipping
BV302D10010 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Zettler Magnetics
Series:
EI 30-10.5
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Primary:
230V
Voltage - Secondary (Full Load):
10V
Current - Output (Max):
50mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
1VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
32.80mm L x 27.80mm W
Height - Seated (Max):
22.30mm