Zettler Magnetics BV201D24003A
Part No.:
BV201D24003A
Manufacturer:
Zettler Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
BV201D24003A.pdf
Description:
115V INPUT 0.35VA PWR XFMR
Shipping
BV201D24003A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Zettler Magnetics
Series:
EE20-6.5
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
24V
Current - Output (Max):
11.7mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
0.35VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
24.00mm L x 23.00mm W
Height - Seated (Max):
16.00mm