Pulse Electronics BV030-7082.0
Part No.:
BV030-7082.0
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
BV030-7082.0.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Shipping
BV030-7082.0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max):
Parallel 666mA, Series 333mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
10VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
53.00mm L x 44.00mm W
Height - Seated (Max):
28.00mm