Pulse Electronics BV030-5325.0
Part No.:
BV030-5325.0
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
BV030-5325.0.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 0.5VA TH
Shipping
BV030-5325.0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
6V
Current - Output (Max):
83mA
Primary Winding(s):
Dual
Secondary Winding(s):
Single
Center Tap:
No
Power - Max:
0.5VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
32.50mm L x 27.50mm W
Height - Seated (Max):
15.00mm