Pulse Electronics BV020-5393.0
Part No.:
BV020-5393.0
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
BV020-5393.0.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 0.5VA CHAS MT
Shipping
BV020-5393.0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
230V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max):
Parallel 20mA, Series 10mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
0.5VA
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
22.00mm L x 23.00mm W
Height - Seated (Max):
19.00mm