Rohm Semiconductor BU23UA3WNVX-TL
Part No.:
BU23UA3WNVX-TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
BU23UA3WNVX-TL.pdf
Description:
IC REG LIN 2.3V 300MA 4SSON
Shipping
BU23UA3WNVX-TL Specifications
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
4-UDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.26V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C