STMicroelectronics BTB16-800CWRG
Part No.:
BTB16-800CWRG
Datasheet:
BTB16-800CWRG.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO220
Shipping
BTB16-800CWRG Specifications
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
160A, 168A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)