STMicroelectronics BTB08-800CWRG
Part No.:
BTB08-800CWRG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTB08-800CWRG.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 8A TO220
Shipping
BTB08-800CWRG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Snubberless™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Triac Type:
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.2 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
35 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)