STMicroelectronics BTB08-700BWRG
Part No.:
BTB08-700BWRG
Datasheet:
BTB08-700BWRG.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 700V 8A TO220
Shipping
BTB08-700BWRG Specifications
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
700 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)