WeEn Semiconductors BTA420X-800CT/L02Q
Part No.:
BTA420X-800CT/L02Q
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet:
BTA420X-800CT/L02Q.pdf
Description:
TRIAC 800V 20A TO220F
Shipping
BTA420X-800CT/L02Q Specifications
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
Series:
Package/Case:
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
20 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
200A, 220A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
40 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)