STMicroelectronics BTA41-400BRG
Part No.:
BTA41-400BRG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
TOP-3 Insulated
Datasheet:
BTA41-400BRG.pdf
Description:
TRIAC 400V 40A TOP3
Shipping
BTA41-400BRG Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TOP-3 Insulated
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
400A, 420A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
80 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)