WeEn Semiconductors BTA412Y-800B,127
Part No.:
BTA412Y-800B,127
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
BTA412Y-800B,127.pdf
Description:
TRIAC 800V 12A TO220AB
Shipping
BTA412Y-800B,127 Specifications
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
140A, 153A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
60 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)